Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mixture contained aluminium sulphate and sodium sulphate. A sample of the mixture weighing 3.36g was dissolved in water and treated with ammonium hydroxide. The precipitate formed was incinerated to yield  0.5g of anhydrous aluminium oxide. What is the percentage of aluminium sulphate in the mixture (rounding to neatest integer)

(At wts : Al=27,Na=23,S=32,O=16,N=14,H=1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 50.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Al2(SO4)3+6NH4OH2Al(OH)3+3(NH4)2SO4

The reaction for the incerenation of the precipitate is   

2Al(OH)3ΔAl2O3+3H2O    0.5×2102=0.00980.01molAl

Wt of aluminium sulphate in the mixture  0.01molAl×342Al2(SO4)3
2molAl  is present in  342gofAl2(SO4)3
   0.01molAl is present in0.01×3422 =1.6761.68g %ofAl2(SO4)3 in the mixture =1.683.36×100=50%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring