Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mixture contains 16 g oxygen, 28 g of nitrogen and 8 g of methane. Total pressure of the mixture is 740 mm. What is the partial pressure mm of nitrogen In mm?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 370.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Number of moles of O2:

Moles=MassMolar mass Moles=16 g32 g/mol=0.5 mol

Number of moles of N2:

Moles=MassMolar mass Moles=28 g28 g/mol=1 mol

Number of moles of CH4:

Moles=MassMolar mass Moles=8 g16 g/mol=0.5 mol

Partial pressure=total pressure×mole fraction of N2 Mole fraction of N2=number of moles of N2total number of moles Mole fraction of N2=10.5+0.5+1=12 Partial pressure=12×740=370 mm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring