Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mixture of CaCl2 and NaCl weighing 4.44 g is treated with sodium carbonate solution to precipitate all the Ca2+ ions as calcium carbonate. The calcium carbonate so obtained is heated strongly to get 0.56 g of CaO. The percentage of NaCl in the mixture is (Atomic mass of Ca = 40)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

75

b

30.6

c

25

d

69.4

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

CaCO3ΔCaO+CO2

 1 mol          1 mol

CaCl21 mol+Na2CO3CaCO31 mol+2NaCl

1 mol of CaO1 mol of CaCl2

0.5656 mol of CaO0.01 mol of CaCl2

                            =0.01×111 g CaCl2

                             =1.11 g CaCl2

Thus, in the mixture, weight of NaCl = 4.44- 1.11= 3.33 g

   Percentage of NaCl=3.334.44×100=75%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring