Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mixture of  H2C2O4  and  K2C2O4 required 0.2 N,   25 mL  KMnO4 solution for complete oxidation same mixture needs  0.2 M , 20 mL NaOH solution for its complete neutralization. Calculate mole percentage of  H2C2O4 in the given mixture.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 80.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let mole of  H2C2O4 and  K2C2O4 are x and y respectively.
Number of equivalent of   H2C2O4 + Number of equivalent of   K2C2O4= Number of equivalent ofKMnO4   

2×x+2y=0.2×25 x+y=2.5

No. of equivalent of  H2C2O4  =    Number of equivalent of NaOH

2x=0.2×20=4   x=2   y=0.5

Mole percentage of    H2C2O4  =  22.5
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring