Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mixture of three gases A, B and C has a pressure of 10 atm. The total number of moles of all the gases is 10. If the partial pressure of A and B are 3 and 1 atm respectively and if C has molecular weight of 4.0, what is the weight of C in grams present in the mixture?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 24.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total pressure of mixture of gases A, B & C  =10 atm
Partial pressure of  

A=(No. of moles of A×10)/10 or (No. of moles of A×10)/10=3
Hence, No. of moles of  A=3
Partial pressure of  

B=(No. of moles of B×10)/10(since partial pressure of B=1 atm)
No. of moles of B=1 . Now the No. of moles of C=10(3+1)=6; 1 mole of C weighs  =2 gm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring