Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mixture of Na2CO3 and NaHCO3 having a total weight of 100gm on heating produced 11.2 L of CO2 under STP conditions. The percentage of Na2CO3 in the mixture is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

44.2%

b

55.8%

c

84%

d

16%

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Na2CO3 does not decompose on heating.

Therefore the decomposition reaction is as follows:

2NaHCO3Na2CO3+H2O+CO2

Using the formula: : moles=given volume22.4l

Therefore moles=11.222.4=0.5l

From the above reaction we can say that Two moles of NaHCO3 decomposes on heating to give one moles of CO2.

Therefore 0.5mol carbon dioxide gives 1mol of NaHCO3

Therefore mass= 1×84=84g

Mass of Na2CO3=100-84=16g

%Na2CO3=16100×100=16%

Hence the correct option is (D).

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring