Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

(a) Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. If 𝜇 for water is 1·33, find the wavelength, frequency and speed of the refracted light.
(b) A double convex lens is made of a glass of refractive index 1·55, with both faces of the same radius of curvature. Find the radius of curvature required, if the focal length is 20 cm.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(a) Given, wavelength λ=589nm=589×109m 
Speed of light in air, c=3×108m/s
Refractive index of water, μ = 1.33
The frequency of light does not depend on the property of the medium in which it is travelling. Hence, the frequency of the refracted ray in water will be equal to the frequency of the incident or reflected light in air.
So Refracted frequency, v=cλ=5.09×1014Hz
Speed of light in water is related to the refractive index of water as:
v=cμ=2.26×108m/s
Wavelength of light in water is given by the relation
λ1=vv=444×109m=444nm
(b) Given: μ = 1.55,
f = 20cm 
We know that,
1f=(μ1)1R11R2120=(1.551)1R+1R120=0.55×2RR=20×0.55×2R=22cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
(a) Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. If for water is 1·33, find the wavelength, frequency and speed of the refracted light.(b) A double convex lens is made of a glass of refractive index 1·55, with both faces of the same radius of curvature. Find the radius of curvature required, if the focal length is 20 cm.