Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A monochromatic light passes through a glass slab (μ = 1.5) of thickness 9 cm in time t1. If it takes a time t2 to travel the same distance  through water (μ=4/3) The value of (t1 - t2)= k× 10-11 sec . Find the value of k .

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2

b

3

c

4

d

5

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

t1=1.5×9cmCt2=43×9cmCt1t2=(32-43)×93×1010 =5×1011sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A monochromatic light passes through a glass slab (μ = 1.5) of thickness 9 cm in time t1. If it takes a time t2 to travel the same distance  through water (μ=4/3) The value of (t1 - t2)= k× 10-11 sec . Find the value of k .