Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A monochromatic point source Sradiating wavelength 6000A, with power 2 watt, an aperture A of diameter 0.1m and a large screen SC are placed as hown in figure. A photoemissive detector Dof surface area 0.5cm2 is placed at the centre of the screen. The efficiency of the detector for the photoelectron generation for incident photons is 0.9.

Question Image

 Calculate the  photocurrent in the detector.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.07×10-1A

b

3.07×10-10A

c

2.07×10-10A

d

3.07×10-1A

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 (a) Energy of one photon,

E=hcλ=6.6×10-343×1086000×10-10

E=3.3×10-19J

Question Image

 

 

 

 

 

Power of the source is 2W=2Js-1. Therefore, number of photons emitting per second is

n1=23.3×10-19=6.06×1018s-1

At distance 0.6m , number of photons incident per unit area per unit time is

n2=n14π(0.6)2=1.34×1018m-2s-1

Area of aperture is,

S1=π4d2=π4(0.1)2=7.85×10-3m2

So, total number of photons incident per unit time on the aperture,

n3=n2S1=1.34×10187.85×10-3s-1

  n3=1.052×1016s-1

This aperture will become new source of light. Now these photons are further distributed in all directions. Hence, at the location of the detector, photons incident per unit area per unit time is

n4=n34π(6-0.6)2=1.052×10164π(5.4)2

  n4=2.87×1013m-2s-1

This is the photon flux at the centre of the screen. Area of detector is 0.5cm2 or 0.5×10-4m2. Therefore, total number of photons incident on the detector per unit time is

n5=0.5×10-42.87×1013d=1.435×109s-1

The efficiency of photoelectron generation is 0.9. Hence, total photoelectrons generated per unit time is

n6=0.9n5=1.2915×109s-1

Hence, photocurrent in the detector is

 i=(e)n6=1.6×10-191.2915×109

  i=2.07×10-10A


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring