Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A motorboat whose speed in still water is 18 km/h takes 1 hour more to go 24 km upstream that to return downstream to the same spot. Find the speed of the stream.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6km/h

b

12km/h

c

18km/h

d

20km/h 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that a motorboat whose speed in still water is 18 km/h takes 1 hour more to go 24 km upstream that to return downstream to the same spot.
Solving this question requires the knowledge of these concepts Speed of boat upstream = Speed of boat in still water - speed of stream.
Speed of boat downstream = Speed of boat in still water + speed of stream.
Time (T) taken by a body to cover a distance (D) at a speed(S) is given by the ratio  f the distance to the speed. That is T= D S      Form an equation using the given information using the formula T= D S    
Hence, Speed of boat upstream = 18 – s
Speed of boat downstream = 18 + s
24 18s = 24 18+s +1  
Form a quadratic equation by simplifying equation (1).
24 18s = 24 18+s +1 24 18s = 42+s 18+s 24(18+s) =(18s)(42s) s 2 +48s324 =0(2)  
Evaluate equation (2) by factorization.
  s 2 +48s324=0 s 2 +54s6s324=0 s(s+54)6(s+54)=0 (s+54)(s6)=0   Hence, as speed can’t be negative reject the value -54.
So, the calculated speed of the stream = 6 km/h.
Therefore, the correct option is 1.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A motorboat whose speed in still water is 18 km/h takes 1 hour more to go 24 km upstream that to return downstream to the same spot. Find the speed of the stream.