Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A moving particle of mass m, makes a head on elastic collision with another particle of mass 2m, which is initially at rest. The percentage loss in energy of the colliding particle on collision, is close to

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

33%

b

67%

c

90%

d

10%

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

 Conservation of total kinetic energy of the system during collision  12m1u12+12m2u22=12m1v12+12m2v22 or v1=m1m2m1+m2u1+2m2u2m1+m2 put m1=mm2=2mu2=0 v1=u13  Initial kinetic energy of the colliding body is given by,  (K.E)i=12mu12 (K.E)f=12mu132 ΔK.E=(K.E)i(K.E)f %ΔK.E(K.E)i=89×100=89%90% 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring