Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A natural gas may be assumed to be a mixture of methane and ethane only. Complete combustion of 10 L of gas at S.T.P. the heat evolved was 474.6 KJ. Assuming (ΔCH)CH4(g)=894KJ.mol1and(ΔCH)C2H6(g)=1500KJ.mol1 .Calculate the percentage composition of the mixture by volume is around

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

CH4=70% C2H6=30%

b

CH4=50%  C2H6=50%

c

CH4=25  C2H6=75%

d

CH4=57.4%  C2H6=42.6%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Detailed Solution: Let us consider the combustion processes of methane and ethane.

CH4+2O2CO2+2H2OC2H6+72O22CO2+3H2O

Let us consider the following

nTotal =1022.41=0.44 mol;nCH4=n1;nC2H6=n2;n1+n2=0.44-894×n1+(-1500)×n2=-474.6n1+1.68n2=0.53   (2)  (2) - (1) 0.68n2=0.53-0.44n2=0.133

The percentage of methane in the mixture is 0.310.44×100=70.45

And the remaining is ethane.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring