Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A non-conducting ring of mass m and radius R is charged as shown in figure and placed on a rough horizontal nonconducting plane. The charge per unit length on the charged quadrants of ring is λ. At time t = 0, a uniform electric field E=E0i^ is switched on and the ring starts rolling without sliding. If E0=15N/C, R=0.50m and λ=2C/m, then find the magnitude of friction force (in N) acting on the ring when it starts rolling.

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 15.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We consider an angular element as shown in figure. Force on element is

     dF=λ(R)E0

Question Image

Perpendicular distance between two equal and opposite force pairs of dF will be

       r=2Rsinθ

torque on ring is

      =dF.r=2λR2E0sinθ.

τ=0π/2=2λR2E0

These pair of forces will not provide net force but due to rotation tendency force of friction on ring is/in forward direction as shown.

For pure rolling to take place, we use

     a=fm=RτfRmR2f=τRff=τ2R=λRE0=2×0.5×15=15N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A non-conducting ring of mass m and radius R is charged as shown in figure and placed on a rough horizontal nonconducting plane. The charge per unit length on the charged quadrants of ring is λ. At time t = 0, a uniform electric field E→=E0i^ is switched on and the ring starts rolling without sliding. If E0=15N/C, R=0.50m and λ=2C/m, then find the magnitude of friction force (in N) acting on the ring when it starts rolling.