Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A one meter long (both ends open) organ pipe is kept in a gas that has double the density of air at STP. Assuming the speed of sound in air is 300 m/s, the frequency difference between the fundamental and second harmonic pipe is _____ Hz.

(Round-off to the nearest integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 106.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:  Vair=300m/s,ρgas=2ρair
Using,  V=Bρ
 VgasVair=B2ρairBρair

Vgas=Vair2=3002=1502m/s
 
And  fnth harmonic=nv2L(in open organ pipe)
(L = 1 metre given)
     f2nd  harmonicffundamental=2v2×1v2×1=v2     f2n  harmonicffundamental=15022=1502106Hz
 
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring