Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 A one metre long sonometer wire is stretched with a force of 4 kg weight. Another wire of same material and diameter is arranged alongside the first and stretched with a force of 16 kg weight. What should be the length of second wire so that its second harmonic is the same as fifth harmonic of first ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50

b

40

c

80

d

70

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 The fifth and second harmonics of a stretched wire are given as :
n5=52l1T1m1 and n2=22l2T2m2 Given that n5=n2. Then  52l1T1m1=22l2T2m2 Substituripg the given values, we get 52×1004gm=22l216gm  Solving we get I2=80cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring