Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A pair of long conducting rails are held vertical at a separation  l=50 cm. The top ends are connected by a resistance of  R=0.5Ω  and a fuse (F) of negligible resistance. A conducting rod is free to slide along the rails under gravity. The whole system is in a uniform horizontal magnetic field B = 1.5T as shown. Resistance of the rod and rails are negligible and the rod remains horizontal as it moves. The rod is released from rest. Find the maximum mass of the rod in 103kg that will ensure that the fuse does not blow out. It is known that rating of the fuse is 4A. Take g=10 m/s2 and neglect self-induction.

Question Image 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 300.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

When current in the circuit is I = 4A, magnetic force on the rod is  F=IlB=4×0.5×1.5=3N
The weight of the rod must exceed F to blow out the fuse
     mg3          m310=0.3kg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring