Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 A parachutist drops freely from an aero plane for 10 s before the parachute opens out. Then he descends with a net retardation of 2.5ms2  . If he bails out of the plane at a height of 2495 m and g=10ms2  , his velocity on reaching the ground will be 
(in ms-1  )
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Suppose the man drops at A, from A to B he is falling freely & then at B parachute opens out & he falls with a retardation of   .

Question Image

 

 

 

 

 

 

AB=12×10×102=500m

BC=ACAB=2495500=1995m

 Velocity at B,

VB=gt=10×10=100m/s

Velocity at C,

VC=VB2+2ay=1002+2×2.5×(1995)

=25=5m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring