Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A parallel beam of light of wavelength 6000 A0 is incident normally on a slit of width 0.2 mm. The diffraction  pattern is obtained on a screen which is placed at the focal plane of a convex lens of focal length 50 cm. If the lens is placed close to the slit, the distance between the minima on both sides of central maximum will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3mm

b

1 mm

c

2 mm

d

4mm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The angular separation of minima on both side of central maximum of single slit is 2 θ where θ is given by
dsinθ=λ  or  sinθ=λ/d sinθ=6000×10100.2×103=3×103 or θ3×103rad (sinθθ) when the lens is placed close to the slit, then x=ftanθ wherc x is the distarce of first minlmum from the central maximum.The distance between two minima on both sides of central maximum is 2x=2=2×05×3×103=3×103m=3 mm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring