Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle A is projected from the ground with an initial velocity of  10m/s at an angle of  600 horizontal. From what height should an another particle B be projected horizontally with velocity 5m/s so that both the particles collide in ground at point C if both are projected simultaneously  g=10m/s2.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10m

b

15m

c

20m

d

30m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution


  Both the particles will meet at C, if their time of flight is the same.  The time Of flight of A is,

T=2u  sin  θg

T=2×10×   sin  60010
T=3second For vertical downward motion of particle B from B to C, we have

h=12gT2         substitute T=3second

h=12×10×32 h=15m=height from where ball B should be horizontally projected 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring