Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle executes SHM of amplitude 25 cm and time period 12s. What is the minimum time required for the particle to move between two points located at 12.5 cm on either side of the mean position? (i.e. separation between points is 25 cm)  [Report your answer in seconds]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

 

 

 

 

 

Let the displacement of the particle in SHM be given by x(t)=Asin(ωt+ϕ)  .(i)

Where A=25cm and ω=2πT=2π3rads1

Let us supposed that at time t = 0, the particle is at extreme position B. Setting x = A and t = 0 in Eq.

(i) We have A=Asinϕ

Giving ϕ=π/2

Putting ϕ=π/2 in Eq. we get x(t)=Acosωt(ii)

Now let us say that the particle reaches point C at t=t1 and point D at t=t2. At C, the displacement x(t1)=+12.5cm and at D, it is x(t2)=12.5cm. So from (ii) we have +12.5=25cosωt1  And  12.5=25cosωt2 Or  cosωt1=+0.5orωt1=π/3 And cosωt2=0.5orωt2=2π3

Hence ω(t2t1)=2π3π3=π3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring