Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle executing SHM having amplitude 5cm, mass 0.5 kg and angular frequency 5 rad/s is at 1cm from mean position. Find potential energy and kinetic energy.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

KE=6.25×10-4 J,PE=150×10-3 J

b

KE=150×10-3 J,PE=150×10-4 J

c

KE=6.25×10-4 J,PE=6.25×10-4 J

d

KE=150×10-4 J,PE=6.25×10-4 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, m=0.5 kg, ω=5 rad/s,

               x=1 cm = 10-2m,

               A=5 cm=5×10-2m

 Potential energy PE=122x2

or        PE=12×0.5×(5)2×10-22

                 =254×10-4 J=6.25×10-4 J

 Kinetic energy, KE=122(A2-x2)

or        KE=12×0.5×(5)2(25-1)×10-4

                =150×10-4 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring