Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle having a charge q=1C  and mass m=0.5kg is projected on a rough horizontal plane (x,y)  from a point  (15m,0,0) with a initial velocity  v=20j^ m/s.  In space a uniform electric field  E=25(k^) V/m and magnetic field B=10(k^) T . The acceleration due to gravity  g=10m /sec2 and co–efficient of friction  μ=0.5. The particle moves on a spiral path and stops. Total time of journey is y3sec. Find  y

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

mdvdt=μ(mg+qE)

mv2r=qvBv=qBmr

Differentiating wrt time,

dvdt=qBm×drdt

0tdt=1μa0qBmg+qEdrt=23sec

here initial radius is  a=mvqB=0.5×201×10=1m

Alternate:

mdvdt=μ(mg+qE)

u0dv=μ(mg+qE)m0tdt

t=23s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring