Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle in S.H.M. is described by the displacement function x(t)=acos(ωt+ϕ) . If the initial (t=0) position of the particle is 1 cm and its initial velocity is π cm/s . The angular frequency of the particle is π rad/s , then it’s amplitude is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2 cm

b

2.5 cm

c

1 cm

d

2 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

x=acos(ωt+θ)                  ...(i) v=dxdt=-aωsin(ωt+θ)    ...(ii)

Given at t = 0 , x = 1 cm and v = π and ω = π
Putting these values in equation (i) and (ii) we will get

sinθ=-1a and cosθ =1a sin2θ+cos2θ=(-1a)2+(1a)2 a=2 cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring