Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is executing SHM represented by the equation x(t) = Acos⁡(ωt + ϕ). Given that the initial distance of the particle from its equilibrium position is 1 cm and  the initial velocity is π cms s1 and its angular frequency is πs1. Using this, data, calculate the amplitude of the motion.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

πcm

b

2 cm

c

2cm

d

1 cm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

x=Acos(ωt+ϕ) where A is amplitude

At t = 0, x = 1 cm

1=Acosϕ(i)

Velocity,

v=dxdt=ddt(Acos(ωt+ϕ))=

Aωsin(ωt+ϕ)

At t = 0, v=πcms1

π=Aωsinϕ or πω=Asinϕω=πs11=Asinϕ ......ii

Squaring and adding (i) and (ii), we get

A2cos2ϕ+A2sin2ϕ=2A2=2sin2ϕ+cos2ϕ=1A=2cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle is executing SHM represented by the equation x(t) = Acos⁡(ωt + ϕ). Given that the initial distance of the particle from its equilibrium position is 1 cm and  the initial velocity is π cms s−1 and its angular frequency is πs−1. Using this, data, calculate the amplitude of the motion.