Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is projected at an angle of 30 from horizontal at a speed of 60m/s. The height traversed by the particle in the first second is h0 and height traversed in the last second, before it reaches the maximum height, is h1. The ratio h0:h1 is______
[Take,g=10m/s2]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given Data:

Initial velocity: u=60u = 60 m/s

Angle of projection: θ=30\theta = 30^\circ

Acceleration due to gravity: g=10g = 10 m/s²

We need to find the ratio of:

Height traversed in the first second (h0h_0)

Height traversed in the last second before reaching maximum height (h1h_1)

Step 1: Find the Vertical Component of Velocity

The initial vertical velocity:

uy=usin30=60×12=30 m/su_y = u \sin 30^\circ = 60 \times \frac{1}{2} = 30 \text{ m/s}

Step 2: Find the Time to Reach Maximum Height

At the maximum height, the vertical velocity becomes zero:

vy=uygtv_y = u_y - g t

 0=3010t0 = 30 - 10t 

t=3010=3 st = \frac{30}{10} = 3 \text{ s}

So, the total time to reach maximum height is 3 seconds.

Step 3: Height Traversed in the First Second (h0h_0)

Using the equation of motion:

h0=uyt+12ayt2

For t=1t = 1 s:

h0=(30×1)+12(-10×12)

 h0=305=25 mh_0 = 30 - 5 = 25 \text{ m} 

Step 4: Height Traversed in the Last Second (h1h_1)

The height traversed in the last second before reaching maximum height is given by:

h1=vyt12ayt2

 h1=012(-10×12)=5m  

Step 5: Find the Ratio h0:h1h_0 : h_1

h0:h1=25:5=5:1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle is projected at an angle of 30∘ from horizontal at a speed of 60m/s. The height traversed by the particle in the first second is h0 and height traversed in the last second, before it reaches the maximum height, is h1. The ratio h0:h1 is______[Take,g=10m/s2]