Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is projected at an angle 60° with speed 103 m/s, from the point A, as shown in the figure. At the same time, the wedge is made to move with speed 103 m/s towards right as shown in the figure. Then, the time after which particle will strike with wedge is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

43 s

b

2 s

c

23 s

d

None of these

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let u = Velocity of particle 

v = Velocity of wedge 

Location of the particle after time t

x=uxt=103×12t=53t y=uyt-12gt2=103×32t-12×10t2=15t-5t2

Equation of the top surface of the wedge at time t

y=-tan30°(x-vt)=-x-103t3 or,  y+x3=10t

When the particle strikes the wedge, the locations of the particle satisfies the previous equation.

  15t-5t2+53t3=10t or,  t2-2t=0

The non-zero root of the equation,  t=2 s  is the time when the particle strikes the wedge. 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring