Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is projected from ground with velocity 50 m/s at 37° from horizontal. Find velocity and displacement after 2 s. sin37°=35.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

(40i+10j) m/s, (80i^+40j^) m

b

(30i+10j) m/s, (80i^+40j^) m

c

(20i+10j) m/s, (80i^+40j^) m

d

(10i+10j) m/s, (80i^+40j^) m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

sin37°=35   cos37°=45 u=50·cos37°i^+50·sin37°j^=(40i^+30j^) m/s a=g=(-10j^) m/s2 t=2 s

v=u+at=40i^+30j^+-10j^×2=40i^+10j^ m/s

s=ut+12at2=40i^+30j^×2 + 12×(-10j^)×22=(80i^+40j^) m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring