Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle moves along a straight line and its velocity depends on time t as ν=4tt2, where time t is measured in seconds and distance in metres. Then for first 5 seconds

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

average velocity is  253m/s

b

average speed is  53m/s

c

average velocity is  53m/s

d

acceleration is 4m/s2  at t=0  

answer is C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v=0t=0,  4s

In first four seconds, v>0 .
Displacement in first 4 seconds,
 d1=04vdt=044tt2dt=2t2t3304=32643=323m
In the next one second, v<0  
Displacement from t=4s  to  t=5s

d2=45vdt=454tt2  dt=2t2t3345=50125332643=253323 
d2=73m

Average speed =Total  distancetime=d1+d2t=323+735=393×5=135ms1
Average velocity =Total  diplacementtime=d1+d2t=323735=253×5=53ms1

a=42t
At  t=0,a=4  m/s2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring