Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle moves along a straight line OX. At a time t (in seconds), the distance .x = 40 + 12t - t3 Then the displacement of the particle  before coming to rest is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24 m

b

40 m

c

56 m

d

16 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Distance travelled by the particle is x = 40 + 12t - t3

We know that, speed is defined as the rate of change of distance, i.e. v = dxdt

                     v=ddt40+12t-t3=0+12-3t2

But final velocity, v = 0

              𝟚-3t2=0t2=123=4

                       t = 2s

Hence, distance travelled by the particle before coming to rest is given by

               x = 40 + 12(2) - (2)3 = 40 + 24 - 8 = 64 - 8 = 56 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring