Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 0.1 kg moving with an initial speed v collides with another particle of same mass kept at rest. If after collision total energy becomes 0.2 J. Then

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

minimum value of v  is 3m/s

b

minimum value of v is 2m/s

c

maximum value of v is  6m/s

d

maximum value of v is 4m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m1=0.1kg, m2=0.1kg

u1=v,  u2=0

12m1v12+12m2v22=0.2

v12+v22=4(1)

v1=m1em2m1+m2u1+(1+e)m2u2m1+m2

v1=(1e)2u1(1e2)v

v2=(1e)2u2(1e2)v

From (1)

(1e2)2v2+(1+e2)2v2=(4)

v24[(1e)2+(1+e)2]=4

v2[2(1+(e)2)]=16

v2(1+(e)2)=8

v2=81+e2

Elies between 0 & 1

emax=1

emin=0

If e is maximum v is minimum

If e is minimum v is maximum

e=1vmin=2

e=0vmax=22

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring