Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 100g is projected at time t=0 with a speed 20 ms1 at an angle 450 to the horizontal as given in the figure. The magnitude of the angular momentum of the particle about the starting point at time t=2 s is found to be K kgm2/s . The value of K is ___________.
(Take g=10m/s2)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 800.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

m=100g=0.1kg
After time ‘t’, position vector of particle is
r=xi^+yj^r=(ucosθ)ti^+usinθt12gt2j^
Velocity of particle is
V=Vxi^+Vyj^V=ucosθi^+(usinθgt)j^
Angular momentum of particle
L=m(r×v)L=mu2sinθcosθtu2sinθcosθt+12gt2ucosθk^|L|=12mgt2ucosθ|L|=12×0.1×10×4×20×12=402=202|L|=800 kgm2/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring