Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 1kg moves from rest along a straight line by the action of a force F which varies with the distance x as shown in the F-x graph.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

There will be no power delivered by the particle at  x=3and 6m.

b

Maximum kinetic energy of the particle is 25 J

c

Total magnitude of work done by the particle is 5 J.

d

Maximum kinetic energy of the particle is 45 J

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

W=KEmax= Area under Fx=(12×1×10)+(10×2)=25J

Work along yaxis         W=(12×20×2)+(12×1×20)=30J

WT=3025=5J

Power developed is zero, when no force is acting on the body.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring