Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 2 kg and charge 1mC is projected vertically with a velocity10 ms1. There is a uniform horizontal electric field of104 NC1. [Neglect air resistance, g=10ms2]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The time of flight of the particle is 2s

b

The horizontal range of the particle is 10m

c

The horizontal range of the particle is 0

d

The maximum height reached is 5m

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The horizontal motion is independent of the vertical motion.

Maximum height attained is 5m.

Time of flight is 2s.

Horizontal acceleration is given by ax=qEm=10-3×1042=5ms-2

Hence horizontal range is R=12×5×22=10m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring