Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 2 kg is moving on a straight line under the action of force F=(8-2x)N. The particle is released at rest from x=6m for the subsequent motion. Select the correct options:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Equilibrium position at x=4

b

Time to go from x=2m to x=4m is π/2 sec.

c

Amplitude = 2m

d

Energy of SHM = 4J

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Equilibrium :  F=8-2x=0x=4
As particle is at rest (Exhenete position) at 6m
Amplitude is 6-4=2m
Now T=2πmk=2π22=2πs
Time to move from 2m (Exhenete) to 4m (mean) 
π4=π2s
Energy =12mA2ω2=12×2×22×12=4J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle of mass 2 kg is moving on a straight line under the action of force F=(8-2x)N. The particle is released at rest from x=6m for the subsequent motion. Select the correct options: