Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 2 kg is moving on a straight line under the action of force  F=(82x)N. The particle is released from a rest at  x=6m . For the subsequent motion  match the following (All the values in the right column are in their S.I. units)

 Column-I Column-II
PEquilibrium position is at x=12
QAmplitude of S.H.M is 2π/2
RTime taken to go directly from  x=2   to  x=434
SEnergy of SHM is 46

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

P-4;Q-2;R-1;S-3

b

P-3;Q-1;R-2;S-3

c

P-2;Q-3;R-3;S-4

d

P-1;Q-2;R-4;S-3

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 F=(82x)
At eq. position
 F=0
So,  82x=0
 x=4
(A)   x=4
B)      Amp.A=64                           Question Image
A=2m
C) Total time per  T=2πω=2πω=1
Time  take  x=4  to   x=2  is  T4=2π4=π2
D)    a=4x
 Question Image
 vdvdx=4x
 0vv2dv=64(4x)dx
 v22=(4xx22)|64
 v22=2
At equilibrium position, energy of S.H.M. = K. E. of parts
 =12mv2=2×2=4J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring