Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass m collides with the end of a spinning rod of mass 2m and length ‘l’, at  the end of the rod. If the coefficient of restitution of collision is e=23, then

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Change in kinetic energy of the particle is k=0

b

Angular speed of rod just after collision is ω=3vo2l

c

Speed of particle after collision is v06

d

Speed of center of rod after collision is 5v012

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Using conservation of linear momentum,

mvo=mv1+2mv2.................(1)

Using conservation of angular momentum about center of rod,

mvol22ml212vol=mv1l2+2ml212ω............(2)

Coefficient of restitution is e=23,

23=v2+ωl2-v1v0--v02........................(3)

After solving we get,

v1=v06

v2=5v012

ω=3vo2l

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring