Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle, of mass 103kg and charge 1.0C, is initially at rest. At time  t=0, the particle comes under the influence of an electric field  Et=E0sinωti, where E0=1.0N/C  and  ω=103rad/s. Consider the effect of only the electrical force on the particle. Then the maximum speed,(in m/s) , attained by the particle at subsequent times is   .

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m=103kgq=1Ct=0

Question Image

 

E=E0sinωt

 Force on particle will be  F=qE=qE0sinωt

 At mean position, speed id Vmax, and, F=0

qE0sinωt=0ωt=πt=πω Now, F=qE0sinωtdVdt=qE0msinωt0vdv=0π/ωqE0msinωtdtV0=qE0mω[cosωt]0π/ωV0=qE0mω[(cosπ)(cos0)]V=1×1103103×2=2m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring