Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass m is suspended by a string of length l from a fixed rigid support. A sufficient horizontal velocity v0=3gl is imparted to it suddenly. Calculate the angle made by the string with the vertical when the acceleration of the particle is inclined to the string by 45°.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

 π6

b

 θ=60°

c

 π2

d

 θ=80°

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

h=l(1-cosθ)

v2=v02-2gh=3gl-2gl(1-cosθ)

=gl(1+2cosθ)

At 45° means radial and tangential components of acceleration are equal.

v2l=gsinθ

1+2cosθ=sinθ

Solving the equation, we get θ=90° or π2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle of mass m is suspended by a string of length l from a fixed rigid support. A sufficient horizontal velocity v0=3gl is imparted to it suddenly. Calculate the angle made by the string with the vertical when the acceleration of the particle is inclined to the string by 45°.