Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle starts from rest, accelerates at 2m/s2 for 10 s and then goes for constant speed for  30 s and then decelerates at 4m/s2 till it stops. What is the distance travelled by it?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

800 m

b

700 m

c

850 m

d

750 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Velocity acquired by body in 10 sec V= 0 + 2 × 10 = 20m/s.
And distance travelled by it in 10sec   S1=12×2(10)2=100m
Then it moves with constant velocity 20m/s for 30sec.
S2 = 20 × 30 = 600m
After that due to retardation 4m/s2 it stops  S3=v22a=(20)22×4=50m
Total distance travelled is S1+S2+S3 = 750m
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle starts from rest, accelerates at 2m/s2 for 10 s and then goes for constant speed for  30 s and then decelerates at 4m/s2 till it stops. What is the distance travelled by it?