Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle starts oscillating along a line segment AB of length 40 m. If it takes 5 s for each oscillation, its average speed and magnitude of average velocity at the end of 10 oscillation                                                     

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16ms1,32ms1

b

8ms1,0

c

0,16ms1

d

16ms1,0

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the distance covered per each oscillation = 80m (to & fro)

Number of oscillations = 10

Time period = 5s

We can have

vAvg=totaldistanceTotaltime

Total distance = 800m

Total time=5×10s=50s

vAvg=8005=805=16m/s

v¯=0

v=16m/s,0

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring