Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle travels 10m in the first 5 sec and 10m in the next 3 sec. Assuming constant acceleration what is the distance travelled in the next 2 sec?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.3 m

b

8.3 m

c

9.3 m

d

10.3 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

s=ut + 12at2

  = 5u +25a/2  .....(1)

Distance in 8 sec = 8u + 64a/2

                                = 8u + 32a

So distance between t=5 and t=8  will be s−10=8u+32a−10

Which is given as 10m so 10=8u+32a−10 or 20=8u+32a.....(2)

Solving equation 1 and equation 2 we get a=1/3 and u=35/30

Now distance in 10 seconds is s1​=10u+100a/2=10u+50a

So the distance between t=8s and t=10s i.e. distance in the last two seconds will be s1−s

=10u+50a−(8u+32a)

=2u+18a=3070​+318​

=325​ metres which is nearly 8.3 metres

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring