Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle undergoes uniform circular motion on a horizontal xy plane. At time t = 0, it moves through coordinates (3.0 m, 0) with velocity v=6.0  m/sj^. At t = 5.0 s, it moves through (11.0 m, 0) with velocity v=6.0m/sj^. What is its acceleration at t = 2.5 s?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9.0  m/s2j^

b

4.0  m/s2j^

c

9.0  m/s2j^

d

4.0  m/s2j^

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The motion of the particle is shown in the following figure:

Question Image

Radius, r=11.03.02=4.0m.
Magnitude of acceleration, 
=v2r=6.024.0=9.0  m/s2.
at t = 2.5 s, the particle has completed one-fourth of its period and its velocity is parallel to x-axis. Since the centripetal acceleration is directed towards to the center. 
We get
a=9.0m/s2j^

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring