Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle when projected in vertical plane moves along smooth surface with initial velocity 20 ms-1 at an angle of 60°,80o that its normal reaction on the surface remains zero throughout the motion. Then, the slope of the surface at height 5 m from the point of projection will be 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2

b

1

c

3

d

2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

It implies that the given surfice is the path of the given projectile

 

y=x tanθ-gx22a2cos2θ =x tan602-(10)x2(2)(20)2cos2602 

       y=3x-0.05x2                       …………………(i)

 Slope, dydx=3-0.1x            ………………….(ii)

 at y=5m 

 5=3x-0.05x2 0.05x2-3x+5=0 x=3±3-10.1=3±20.1

From Eq. (ii) slope at these two points are, -2 and 2.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring