Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A person is running at his maximum speed of 4m/s to catch a train. When he is 6m from the door of the compartment the train starts to leave the station at a constant acceleration of 1m/s2. Find how long it takes him to catch up the train.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

The initial speed of man, um= 4 m/s

urelative= 4 m/s

Relative acceleration, arel= -1 m/s2

s=6m

t=?

s= ut+(1/2)at2

6=4t+12×-1×t2

12=8t-t2

t2-8t+12=0

t2-6t-2t+12=0

t(t-6)-2(t-6)=0

t=2 sec or 6 sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring