Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A person of mass 72 kg sitting on ice pushes a block of mass of 30kg on ice horizontally with a speed of 12ms1 . The coefficient of friction between the man and ice and between block and ice in 0.02. If g=10ms2 , the distances between man and the block, when they come to rest is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

350 m

b

422.5 m

c

10 m

d

360 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m=72kg,Pi=Pt

0=30×12+72×v

30×12=72v

v=5m/s

am=Fm

=0.02×72×1072=0.2

ab=μkg

=0.02×10=0.2

01442(0.2)S1

S2=360

25=2×(0.2)S1

S1=62.5

S1+S2=360+62.5=422.5m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring