Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A person standing at a distance of 6 m from a source of sound receives sound wave in two ways, one directly from the source and the other after reflection from a rigid boundary as shown in figure . Find the maximum wavelength (in m) for which the person will receive maximum sound intensity.
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Path length of the reflected wave reaching the person is x1=5+5=10m
Path a length of the direct wave is x2 = 6m
Path difference , Δx=10m6m=4m
For destructive interference :
Δx=λ,2λ,3λ..[Δx=0 is not possible ]
 or 4=λ,2λ,3λλ=4,42,43λmax=4m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring