Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A person throws a stone with a velocity 10 m/s at an angle tanθ=3/4 to horizontal from a point at distance 8 m from the wall. The stone just passes over the wall. The height of the wall is [g = 10m/ s2 ]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

none

b

4 m

c

2 m

d

1 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

y=xtanθ12gx2u2cos2θ tanθ=34
cosθ=45=8341210641001625
= 6 -5 = 1 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A person throws a stone with a velocity 10 m/s at an angle tan⁡θ=3/4 to horizontal from a point at distance 8 m from the wall. The stone just passes over the wall. The height of the wall is [g = 10m/ s2 ]