Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A person trying to lose weight by burning fat lifts a mass of 10 kg upto a height of 1 m, 1000 times. Assume that the potential energy lost each time he lowers the mass is dissipated. How much fat will he use up considering the work done only when the weight is lifted up? Fat supplies 3.8×107 J of energy per kg which is converted to mechanical energy with a 20% efficiency rate. Take g=9.8 ms-2.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.45×10-3 kg

b

6.45×10-3 kg

c

9.89×10-3 kg

d

12.89×10-3 kg

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, m=10 kg, h=1 m, g=9.8 m s-2, n=1000

Energy of fat =3.8×107 J kg-1

Efficiency,  η=20%=15

Net work done by the man in lifting the mass 

=n×(gain in potential energy of the mass)

n(mgh)=1000×10×9.8×1=98000 J

η=Net work done by the manEnergy in the fat

15=98000m×3.8×107   or  m=98000×53.8×107

Therefore m=12.89×10-3 kg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring