Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A photo sensor located 10m away from a 200 W lamp emitting wavelength 600nm is exposed for a certain amount of time. How many photons enter the sensor per second if the sensor has an opening that is 20mm in diameter?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.3×1014photons/s

b

1.83×1014photons/s

c

1.51×1014photons/s

d

1.3×1014photons/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The energy of a photon of light is

E=hcλ=6.626×10-343×108600×10-9 =3.31×10-19 J

Question Image

The power of the source is 200W; the number of photons emitted per second is therefore,

n=2003.31×10-19=6.04×1020 photons/s

The emitted photons move out in spherical symmetry.

Number of photons per unit area per second reaching the surface of a sphere of radius R, with source at its centre is =6.1×10204π102

The exposed area of sensor is =π0.0102

So the number of photons striking the sensor per second,

N=6.04×1020π0.01024π102=1.51×1014 photons/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring