Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A photocell is operating in saturation mode having photo-current equal to 4.8mA, when a radiation 3000A  of and 1 W is incident on the photocathode. For another radiation of  1650A and 5mW, maximum speed of photoelectrons is double of that for  3000A radiation. Assuming quantum efficiency of photoelectron generation per incident photon equal in both cases, the threshold wavelength of the cell in  (x1)μm. Find x.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As per Einstein’s equation,
KEmax=Ephotonϕ  12mv2=hcλϕ
For  λ=λ1=3000  A, we get
12mv2=hcλ2ϕ             …..(i)
 For  λ=λ1=3000  A, as speed of electrons is doubled, so we get
 As speed of electron is doubled, so we get
12m(2v)2=hcλ2ϕ    ……..()
 Dividing Eq. (ii) by (i), we get
4(hcλ1ϕ)=hcλ2ϕ  3ϕ=4hcλ1hcλ2     hcλ0=hc3[4λ11λ2]λ0=3λ1λ24λ2λ1

=3×3000×16504(1650)3000=4125Ao=0.41μm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A photocell is operating in saturation mode having photo-current equal to 4.8mA, when a radiation 3000A∘  of and 1 W is incident on the photocathode. For another radiation of  1650A∘ and 5mW, maximum speed of photoelectrons is double of that for  3000A∘ radiation. Assuming quantum efficiency of photoelectron generation per incident photon equal in both cases, the threshold wavelength of the cell in  (x−1)μm. Find x.